PETANQUE, GRA W BULE  (... W KULE)

Każdy, kto choć raz zetknął się z Petanque na pewno spostrzegł niepowtarzalny fenomen towarzyszący tej grze. Petanque to ewenement obyczajowo - społeczny. Każdy kto może unieść kule, staje się potencjalnie groźnym zawodnikiem, śmiało mogącym stawiać czoła rywalom, potrafiąc jednym rzutem całkowicie zmienić sytuację na boisku, dostarczając graczom i widzom olbrzymich emocji. Właśnie ta wspaniała atmosfera rywalizacji, ale i przyjaźni łączącej zawodników, towarzyszy każdemu spotkaniu grających w kule, zarówno sportowo jak i towarzysko.
Olbrzymia frajda jaka towarzyszy nam przy rozgrywkach, sprawia że pragniemy podzielić się nią z innymi, którzy jeszcze nie doświadczyli radości z gry w petanque. Wszystkich miłośników tego sportu, jak również zupełnych nowicjuszy w tej dziedzinie, serdecznie zapraszamy na zajęcia.

 

Bulodrom

BULODROM CZYLI BOISKO DO GRY W PÉTANQUE

MOŻEMY JUŻ ZAGRAĆ W BULE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU!

W ramach innowacji programowo – metodycznej PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA, która realizowana jest od 1 marca 2015 roku na terenie naszej szkoły nakładem sił i środków powstał tzw. bulodrom, czyli boisko do gry w pétanque. Pomysł udało nam się zrealizować dzięki przychylności Pani dyrektor Doroty Stefaniak. Sam bulodrom jest wypełniony żwirem granitowym, ma 12 metrów długości oraz 4 metry szerokości. Można zatem cały plac dzielić na dwie części. Sama nawierzchnia nie jest  wymagająca, pewnie jej struktura z czasem będzie ewoluować.
Gra w bule to narodowy sport Francuzów. Małą, drewnianą kulkę o średnicy 2,5-3,5 cm, rzuca się na odległość 6-10 metrów. Następnie zawodnicy rzucają stalowymi kulami o wadze 700 gram tak, by znalazły się one jak najbliżej drewnianej kulki, nazywanej prosiaczkiem lub świnką. Gra jest coraz popularniejsza, jest łatwa i może w nią grać każdy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w budowę boiska i zapraszamy do gry !